| Manufacturer Part Number: | BTS247Z E3062A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 33A TO220-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BTS247Z E3062A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BTS247Z E3062A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | BTS247Z Devices 11/Sep/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | TEMPFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Temperature Protection | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18 mOhm @ 12A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 90µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 90nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1730pF @ 25V | |
| Power - Max | 120W | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB | |
| Supplier Device Package | TO-220-5 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BTS247Z E3062A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BTS247Z E3062A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BTS247Z E3062A is new and unused, you can buy BTS247Z E3062A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BTS247Z E3062A.
| B0530W-7-F | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD123 | B0530W-7-F.pdf | |
| SB140A-E3/73 | Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | SB140A-E3/73.pdf | |
| SS2H9HE3/52T | Diode Schottky 90V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB) | SS2H9HE3/52T.pdf | |
| BZX84C9V1W-TP | Zener Diode 9.1V 200mW ±6% Surface Mount SOT-323 | BZX84C9V1W-TP.pdf | |
| BZX84C33-E3-18 | Zener Diode 33V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C33-E3-18.pdf | |
| NB3N111KMNR4G | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 400MHz 32-VFQFN Exposed Pad | NB3N111KMNR4G.pdf | |
| PL130-09SI-R | Clock Buffer/Driver IC 1MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PL130-09SI-R.pdf | |
| X9315TMZ-2.7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9315TMZ-2.7.pdf | |
| XC6VLX195T-1FFG1156C | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VLX195T-1FFG1156C.pdf | |
| PIC16F627T-20I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC | PIC16F627T-20I/SO.pdf | |
| LMH6626MM/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP | LMH6626MM/NOPB.pdf | |
| ISL28227FBZ-T7A | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | ISL28227FBZ-T7A.pdf | |
| SN74GTLPH1645GQLR | Mixed Signal Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | SN74GTLPH1645GQLR.pdf | |
| 24AA04-I/ST | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24AA04-I/ST.pdf | |
| LP2950CZ-5.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TO-92-3 | LP2950CZ-5.0.pdf |