| Manufacturer Part Number: | BUJ103A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 400V 4A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUJ103A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUJ103A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Joint Venture Revision 07/Aug/2015 | |
| PCN Part Status Change | Part Status Conversion 22/Nov/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 600mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 13 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 80W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUJ103A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUJ103A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUJ103A,127 is new and unused, you can buy BUJ103A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUJ103A,127.
| RS1G/1 | Diode Standard 400V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | RS1G/1.pdf | |
| BZX79-B22,143 | Zener Diode 22V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B22,143.pdf | |
| 2EZ30D5E3/TR8 | Zener Diode 30V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ30D5E3/TR8.pdf | |
| IPA60R280C6 | MOSFET N-CH 600V 13.8A TO220-FP | IPA60R280C6.pdf | |
| FDS7764A | MOSFET N-CH 30V 15A 8-SOIC | FDS7764A.pdf | |
| BUK751R6-30E,127 | MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB | BUK751R6-30E,127.pdf | |
| 843011CGLF | IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP | 843011CGLF.pdf | |
| M2GL060-FCSG325I | IC FPGA 200 I/O 325FCBGA | M2GL060-FCSG325I.pdf | |
| STM8S105K4T6C | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH | STM8S105K4T6C.pdf | |
| MB95176MPMC1-GS-103E1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5B 64LQFP | MB95176MPMC1-GS-103E1.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-377E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-377E1.pdf | |
| PIC16LC770T/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SOIC | PIC16LC770T/SO.pdf | |
| PI3L301DAE | IC ETHERNET SWITCH QUAD 48TSSOP | PI3L301DAE.pdf | |
| MC74HC595ADTR2G | IC SHIFT REGSTR 8BIT 3ST 16TSSOP | MC74HC595ADTR2G.pdf | |
| 74LVC1G19GF,132 | Decoder/Demultiplexer 1 x 1:2 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74LVC1G19GF,132.pdf |