| Manufacturer Part Number: | BUJ302A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 400V 4A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUJ302A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUJ302A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Joint Venture Company 09/Aug/2015 Joint Venture Revision 07/Aug/2015 | |
| PCN Part Status Change | Part Status Conversion 22/Nov/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 1A, 3.5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 800mA, 3V | |
| Power - Max | 80W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUJ302A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUJ302A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUJ302A,127 is new and unused, you can buy BUJ302A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUJ302A,127.
| BTA25-700B | TRIAC 700V 25A RD-91 | BTA25-700B.pdf | |
| MJE2955T | TRANS PNP 60V 10A TO-220 | MJE2955T.pdf | |
| SMUN2113T1G | TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 | SMUN2113T1G.pdf | |
| LCMXO640E-4BN256I | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640E-4BN256I.pdf | |
| AFS090-QNG108 | IC FPGA 37 I/O 108QFN | AFS090-QNG108.pdf | |
| SP3238EEA-L/TR | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SP3238EEA-L/TR.pdf | |
| TLV2264AIDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2264AIDRG4.pdf | |
| LM6132AIN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | LM6132AIN.pdf | |
| CD4076BNSRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO | CD4076BNSRE4.pdf | |
| SN74LV32ATPWRQ1 | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74LV32ATPWRQ1.pdf | |
| MT41K2G4TRF-107:E | IC DDR3 SDRAM 8GBIT 933MHZ TFBGA | MT41K2G4TRF-107:E.pdf | |
| LTC1646IGN#PBF | Hot Swap Controller 2 Channel CompactPCI™ 16-SSOP | LTC1646IGN#PBF.pdf | |
| MIC2033-12AYM6-TR | IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L | MIC2033-12AYM6-TR.pdf | |
| S-80808CLNB-B7MT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80808CLNB-B7MT2G.pdf | |
| S-80830CLY-B2-U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | S-80830CLY-B2-U.pdf |