| Manufacturer Part Number: | BUJ403A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 550V 6A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUJ403A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUJ403A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Other | Joint Venture Revision 07/Aug/2015 | |
| PCN Part Status Change | Part Status Conversion 22/Nov/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 550V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 400mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 100W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUJ403A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUJ403A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUJ403A,127 is new and unused, you can buy BUJ403A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUJ403A,127.
| VS-VSKJ236/12PBF | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1200V (1.2kV) 115A Chassis Mount INT-A-PAK (3) | VS-VSKJ236/12PBF.pdf | |
| SMBG5359A/TR13 | Zener Diode 24V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5359A/TR13.pdf | |
| JANTXV1N5542D-1 | Zener Diode 24V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N5542D-1.pdf | |
| JAN1N3031DUR-1 | Zener Diode 30V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N3031DUR-1.pdf | |
| 2N3906RLRMG | TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 | 2N3906RLRMG.pdf | |
| MRF6VP2600HR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 2.6A 225MHz 25dB 125W NI-1230 | MRF6VP2600HR5.pdf | |
| NDD60N900U1-1G | MOSFET N-CH 600V 5.9A IPAK-4 | NDD60N900U1-1G.pdf | |
| IXGQ20N120B | IGBT PT 1200V 40A 190W Through Hole TO-3P | IXGQ20N120B.pdf | |
| MK20DX128VMC7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK20DX128VMC7.pdf | |
| MAX3100EPD+ | RS232, RS485 Controller SPI, UART Interface 14-PDIP | MAX3100EPD+.pdf | |
| TJA1055T/3/CM,118 | 1/1 Transceiver Half CAN | TJA1055T/3/CM,118.pdf | |
| SN74AHC158N | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | SN74AHC158N.pdf | |
| W9812G2KB-6 | 128M SDR SDRAM X32 166MHZ | W9812G2KB-6.pdf | |
| VIPER28HD | Converter Offline Flyback Topology 115kHz 16-SO | VIPER28HD.pdf | |
| ADP3654ARHZ | IC MOSFET DVR 4A DUAL HS 8MSOP | ADP3654ARHZ.pdf |