| Manufacturer Part Number: | BUJ403A/DG,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 550V 6A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUJ403A/DG,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUJ403A/DG,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Joint Venture Revision 07/Aug/2015 | |
| PCN Part Status Change | Part Status Conversion 22/Nov/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 6A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 550V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 400mA, 2A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 100W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUJ403A/DG,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUJ403A/DG,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUJ403A/DG,127 is new and unused, you can buy BUJ403A/DG,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUJ403A/DG,127.
| MD100K16D1-BP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 100A Chassis Mount D1 | MD100K16D1-BP.pdf | |
| SMBG5956AE3/TR13 | Zener Diode 200V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5956AE3/TR13.pdf | |
| MMBTA06LT1HTSA1 | TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 | MMBTA06LT1HTSA1.pdf | |
| FMS3810KRC | 8 Bit Digital to Analog Converter 3 48-LQFP (7x7) | FMS3810KRC.pdf | |
| MB90F897PMT-GT | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90895 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F897PMT-GT.pdf | |
| M2S025T-1FG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 25K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S025T-1FG484.pdf | |
| SN74LVC2G241DCUT | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | SN74LVC2G241DCUT.pdf | |
| SN74LVC257ANSR | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | SN74LVC257ANSR.pdf | |
| 71V67803S166BG8 | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA | 71V67803S166BG8.pdf | |
| X5043PIZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5043PIZ.pdf | |
| ISL6569CR-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | ISL6569CR-T.pdf | |
| XC9236A12CMR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | XC9236A12CMR-G.pdf |