| Manufacturer Part Number: | BUK7506-55A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 15992 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK7506-55A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK7506-55A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 30/Dec/2015 | |
| PCN Part Status Change | Automotive TO-220AB Devices Future EOL 23/Oct/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 75A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.3 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6000pF @ 25V | |
| Power - Max | 300W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK7506-55A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK7506-55A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK7506-55A,127 is new and unused, you can buy BUK7506-55A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK7506-55A,127.
| MUR30010CTR | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 100V 300A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MUR30010CTR.pdf | |
| STPS6M100DEE-TR | DIODE SCHOTTKY 100V 6A POWERFLAT | STPS6M100DEE-TR.pdf | |
| C391PN | SCR 1800V 770A Standard Recovery Chassis Mount Press-Pak (Pow-R-Disc) | C391PN.pdf | |
| PD84008-E | RF Mosfet LDMOS 7.5V 250mA 870MHz 16.2dB 2W PowerSO-10RF (Formed Lead) | PD84008-E.pdf | |
| NP50P06SDG-E1-AY | MOSFET P-CH 60V 50A TO-252 | NP50P06SDG-E1-AY.pdf | |
| AD774BARZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD774BARZ.pdf | |
| 10AX057K2F40E1SG | IC FPGA 696 I/O 1517FCBGA | 10AX057K2F40E1SG.pdf | |
| PIC12F629-E/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC | PIC12F629-E/SN.pdf | |
| M30290FAHP#U9A | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/29 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | M30290FAHP#U9A.pdf | |
| MAX4764ETB+TG104 | IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN | MAX4764ETB+TG104.pdf | |
| MAX3227EEAE+ | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3227EEAE+.pdf | |
| SMP08FSZ | Sample and Hold Amplifier 8 Circuit 16-SOIC | SMP08FSZ.pdf | |
| LM2902HD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | LM2902HD.pdf | |
| SN74LVC16374ADGGR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | SN74LVC16374ADGGR.pdf | |
| S-8232NSFT-T2-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 8-TSSOP | S-8232NSFT-T2-G.pdf |