| Manufacturer Part Number: | BUK7609-55A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK7609-55A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK7609-55A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2014 MCU Dip Supply Situation 12/May/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 75A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 62nC @ 0V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3271pF @ 25V | |
| Power - Max | 211W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK7609-55A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK7609-55A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK7609-55A,118 is new and unused, you can buy BUK7609-55A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK7609-55A,118.
| MA3J7410GL | DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SMINI3 | MA3J7410GL.pdf | |
| CSD75205W1015 | MOSFET 2P-CH 20V 1.2A 6DSBGA | CSD75205W1015.pdf | |
| AOB10N60L | MOSFET N-CH 600V 10A TO263 | AOB10N60L.pdf | |
| DAC7821IPWR | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-TSSOP | DAC7821IPWR.pdf | |
| ATSAMD10D14A-UUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D10D Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-WLCSP (2.43x1.93) | ATSAMD10D14A-UUT.pdf | |
| BR24C02-RDW6TP | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8TSSOP | BR24C02-RDW6TP.pdf | |
| CY7C1313BV18-200BZC | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA | CY7C1313BV18-200BZC.pdf | |
| UCC3915DP | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-SOIC | UCC3915DP.pdf | |
| LTC1421CSW-2.5#PBF | Hot Swap Controller 2 Channel General Purpose 24-SOIC | LTC1421CSW-2.5#PBF.pdf | |
| X40426V14I-2.7AT1 | IC SUPERVISR CPU IIC LVS 14TSSOP | X40426V14I-2.7AT1.pdf | |
| AZ432ANTR-G1 | Shunt Voltage Reference IC 18V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AZ432ANTR-G1.pdf | |
| L78M09ABDT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 500mA D-Pak | L78M09ABDT-TR.pdf | |
| LP2951CMX-3.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3V, 1.24 V ~ 29 V 100mA 8-SOIC | LP2951CMX-3.0.pdf |