| Manufacturer Part Number: | BUK7635-100A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 41A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK7635-100A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK7635-100A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Reel Trailer Update 08/May/2015 Reel Trailer Revision 14/Sep/2015 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 41A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 35 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2535pF @ 25V | |
| Power - Max | 149W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK7635-100A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK7635-100A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK7635-100A,118 is new and unused, you can buy BUK7635-100A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK7635-100A,118.
| SJPZ-N33 | Zener Diode 33V 2W ±6% Surface Mount SJP | SJPZ-N33.pdf | |
| SPD07N20 | MOSFET N-CH 200V 7A TO-252 | SPD07N20.pdf | |
| NB100LVEP221FAG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1GHz 52-LQFP Exposed Pad | NB100LVEP221FAG.pdf | |
| ADS5296RGCT | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS5296RGCT.pdf | |
| C8051T621-GM | 8051 C8051T62x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 16KB (16K x 8) OTP 32-QFN (5x5) | C8051T621-GM.pdf | |
| SPC5674KFF0MMS2R | e200z7d MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 473-MAPBGA (19x19) | SPC5674KFF0MMS2R.pdf | |
| MC1489ADR2G | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MC1489ADR2G.pdf | |
| LM4894ITP/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 9-uSMD | LM4894ITP/NOPB.pdf | |
| 74LCX841MSAX | D-Type Transparent Latch 1 Channel 10:10 IC Tri-State 24-SSOP | 74LCX841MSAX.pdf | |
| MAX16128UAADAA+ | Load Dump, Voltage Protection PMIC 8-TSSOP | MAX16128UAADAA+.pdf | |
| LP3906SQX-VPFP/NOPB | Digital Cores PMIC 24-WQFN (4x5) | LP3906SQX-VPFP/NOPB.pdf | |
| NCP120AMX105TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.05V 150mA 6-XDFN (1.2x1.2) | NCP120AMX105TCG.pdf |