| Manufacturer Part Number: | BUK7635-55A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 35A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK7635-55A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK7635-55A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Reel Trailer Update 08/May/2015 Reel Trailer Revision 14/Sep/2015 | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 35A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 35 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 872pF @ 25V | |
| Power - Max | 85W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK7635-55A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK7635-55A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK7635-55A,118 is new and unused, you can buy BUK7635-55A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK7635-55A,118.
| SBE807-TL-W | Diode Array 2 Independent Schottky 30V 1A Surface Mount SC-74A, SOT-753 | SBE807-TL-W.pdf | |
| UGB10CCTHE3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | UGB10CCTHE3/81.pdf | |
| AX2000-1FG1152 | IC FPGA 684 I/O 1152FBGA | AX2000-1FG1152.pdf | |
| ATSAMS70N21A-CN | ARM® Cortex®-M7 SAM S70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 2MB (2M x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | ATSAMS70N21A-CN.pdf | |
| MB90F543GSPF-GS-9010 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GS-9010.pdf | |
| CY8C20446-24LQXI | IC CAPSENSE AP 16K 2048B 32QFN | CY8C20446-24LQXI.pdf | |
| TJA1028T/5V0/10:11 | 1/1 Transceiver Full LIN 8-SO | TJA1028T/5V0/10:11.pdf | |
| TLV2452ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2452ID.pdf | |
| LTC1992-5HMS8#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-MSOP | LTC1992-5HMS8#TRPBF.pdf | |
| 72221L10PFG8 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32QFP | 72221L10PFG8.pdf | |
| 74HCT30DB,112 | NAND Gate IC 1 Channel 14-SSOP | 74HCT30DB,112.pdf | |
| M25PX32-VMP6FBA TR | IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8VFQFPN | M25PX32-VMP6FBA TR.pdf | |
| S-80130ALMC-JAPT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80130ALMC-JAPT2G.pdf | |
| LX1672-03CLQ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 38-MLPQ (5x7) | LX1672-03CLQ.pdf |