| Manufacturer Part Number: | BUK78150-55A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK78150-55A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK78150-55A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 SOT223 Copper Wire 23/Dec/2013 Copper Wire Revision 17/Mar/2014 Copper Wire Revision 24/May/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150 mOhm @ 5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 230pF @ 25V | |
| Power - Max | 8W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SC-73 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK78150-55A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK78150-55A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK78150-55A,115 is new and unused, you can buy BUK78150-55A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK78150-55A,115.
| STTA512FP | Diode Standard 1200V (1.2kV) 5A Through Hole TO-220FPAC | STTA512FP.pdf | |
| BB179B,315 | DIODE UHF VAR CAP 32V SOD523 | BB179B,315.pdf | |
| CMUT5551 TR | TRANS NPN 180V 0.6A SOT523 | CMUT5551 TR.pdf | |
| ZTX790ASTOA | TRANS PNP 40V 2A E-LINE | ZTX790ASTOA.pdf | |
| 49FCT3805PYG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | 49FCT3805PYG.pdf | |
| 8N4DV85AC-0119CDI8 | VCXO IC 533MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0119CDI8.pdf | |
| SAA7709H/N105,518 | IC DSP CAR RADIO 80QFP | SAA7709H/N105,518.pdf | |
| LFECP6E-5QN208C | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFECP6E-5QN208C.pdf | |
| R5F51113ADNF#U0 | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-HWQFN (6x6) | R5F51113ADNF#U0.pdf | |
| MB89697BPFM-G-351 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-351.pdf | |
| LM6144BIMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LM6144BIMX.pdf | |
| 74HC04S14-13 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | 74HC04S14-13.pdf | |
| CD74HC237PWG4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | CD74HC237PWG4.pdf | |
| M29W800DB70N6E | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | M29W800DB70N6E.pdf | |
| IS42S32800B-7B | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90BGA | IS42S32800B-7B.pdf |