| Manufacturer Part Number: | BUK78150-55A/CUF |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK78150-55A/CUF Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK78150-55A/CUF | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150 mOhm @ 5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 230pF @ 25V | |
| Power - Max | 8W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SC-73 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK78150-55A/CUF | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK78150-55A/CUF is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK78150-55A/CUF is new and unused, you can buy BUK78150-55A/CUF NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK78150-55A/CUF.
| BYV29B-300HE3/81 | Diode Standard 300V 8A Surface Mount TO-263AB | BYV29B-300HE3/81.pdf | |
| S4020L | SCR 400V 20A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S4020L.pdf | |
| IRFZ46NPBF | MOSFET N-CH 55V 53A TO-220AB | IRFZ46NPBF.pdf | |
| SIHF12N50C-E3 | MOSFET N-CH 500V 12A TO-220 | SIHF12N50C-E3.pdf | |
| IXTH90N15T | MOSFET N-CH 150V 90A TO247 | IXTH90N15T.pdf | |
| UPA2766T1A-E2-AY | MOSFET N-CH 30V 130A 8HVSON | UPA2766T1A-E2-AY.pdf | |
| SA572DR2 | IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 16-SOIC | SA572DR2.pdf | |
| ATTINY45-20XU | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-TSSOP | ATTINY45-20XU.pdf | |
| PIC16C770-I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16C770-I/SS.pdf | |
| ADG733BRQ-REEL | 3 Circuit IC Switch 2:1 4.5 Ohm 16-QSOP | ADG733BRQ-REEL.pdf | |
| LMP8601MA/NOPB | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LMP8601MA/NOPB.pdf | |
| NCV33201VDR2G | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | NCV33201VDR2G.pdf | |
| LE25U40CMCQ00-AH | IC FLASH MEM 4MBIT SERIAL 8SOIC | LE25U40CMCQ00-AH.pdf | |
| IS42S32160D-7BLI | IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA | IS42S32160D-7BLI.pdf | |
| S-8261ACHMD-G4HT2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8261ACHMD-G4HT2U.pdf |