| Manufacturer Part Number: | BUK78150-55A/CUX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK78150-55A/CUX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK78150-55A/CUX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 150 mOhm @ 5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 230pF @ 25V | |
| Power - Max | 8W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SC-73 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK78150-55A/CUX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK78150-55A/CUX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK78150-55A/CUX is new and unused, you can buy BUK78150-55A/CUX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK78150-55A/CUX.
| GSXD060A015S1-D3 | Diode Array 2 Independent Schottky 150V 60A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | GSXD060A015S1-D3.pdf | |
| MCM1216-TP | MOSFET P-CH 12V 16A DFN202 | MCM1216-TP.pdf | |
| 8N4SV75LC-0042CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0042CDI.pdf | |
| A3P250-1VQG100M | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | A3P250-1VQG100M.pdf | |
| PIC16LF877-04I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF877-04I/PT.pdf | |
| MAX336EAI+T | 1 Circuit IC Switch 16:1 400 Ohm 28-SSOP | MAX336EAI+T.pdf | |
| SN74ALVC244NSR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74ALVC244NSR.pdf | |
| 74VHC123AN | Monostable Multivibrator 8.1ns 16-PDIP | 74VHC123AN.pdf | |
| AZ809ANRTR-E1 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | AZ809ANRTR-E1.pdf | |
| MAX6722AUTSDD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6722AUTSDD3+T.pdf | |
| ADP3338AKC-2.5-RL7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223-3 | ADP3338AKC-2.5-RL7.pdf | |
| LV56351JA-ZH | - Converter, BS/CS Antenna Voltage Regulator IC 2 Output 20-SSOP | LV56351JA-ZH.pdf |