| Manufacturer Part Number: | BUK9540-100A,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 39A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9540-100A,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9540-100A,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 30/Dec/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 39A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 48nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3072pF @ 25V | |
| Power - Max | 158W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9540-100A,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9540-100A,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9540-100A,127 is new and unused, you can buy BUK9540-100A,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9540-100A,127.
| SF5407-TAP | Diode Standard 800V 3A Through Hole SOD-64 | SF5407-TAP.pdf | |
| BAR161E6327HTSA1 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Anode 100V 140mA 250mW PG-SOT23-3 | BAR161E6327HTSA1.pdf | |
| BZX55B27-TR | Zener Diode 27V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | BZX55B27-TR.pdf | |
| S8008R | SCR 800V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S8008R.pdf | |
| L6004V8TP | TRIAC SENS GATE 600V 4A TO251 | L6004V8TP.pdf | |
| DTA114TXV3T1G | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC89-3 | DTA114TXV3T1G.pdf | |
| FQP13N06 | MOSFET N-CH 60V 13A TO-220 | FQP13N06.pdf | |
| 8N4SV75LC-0134CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0134CDI8.pdf | |
| 8N3SV76LC-0097CDI | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0097CDI.pdf | |
| X9271UV14IZ | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9271UV14IZ.pdf | |
| PIC16LC63AT-04I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16LC63AT-04I/SS.pdf | |
| SN65HVD256D | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD256D.pdf | |
| SN75LBC784DW | 4/4 Transceiver Full RS423 28-SOIC | SN75LBC784DW.pdf | |
| SN65LVDS108DBTG4 | Buffer, Multiplexer 1 x 1:8 Channel 400Mbps 38-TSSOP | SN65LVDS108DBTG4.pdf | |
| M-8888-01T | Telecom IC DTMF Transceiver 20-SOIC | M-8888-01T.pdf |