| Manufacturer Part Number: | BUK9640-100A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 14610 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 100V 39A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9640-100A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9640-100A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Reel Trailer Update 08/May/2015 Reel Trailer Revision 14/Sep/2015 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 39A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 48nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3072pF @ 25V | |
| Power - Max | 158W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9640-100A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9640-100A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9640-100A,118 is new and unused, you can buy BUK9640-100A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9640-100A,118.
| KBP08M-E4/51 | DIODE 1.5A 800V KBPM | KBP08M-E4/51.pdf | |
| B140-E3/5AT | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC | B140-E3/5AT.pdf | |
| SMBJ4756C/TR13 | Zener Diode 47V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4756C/TR13.pdf | |
| APT5518BFLLG | MOSFET N-CH 550V 31A TO-247 | APT5518BFLLG.pdf | |
| MAX1281BCUP | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1281BCUP.pdf | |
| EP4SE530F43C3N | IC FPGA 1120 I/O 1760FBGA | EP4SE530F43C3N.pdf | |
| MC68HC908JL8CSPE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-SDIP | MC68HC908JL8CSPE.pdf | |
| EL1526ILZ | 2/0 Driver DSL 24-QFN (5x4) | EL1526ILZ.pdf | |
| TLE2074CDWRG4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | TLE2074CDWRG4.pdf | |
| 74LVC241APW,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LVC241APW,112.pdf | |
| 74ACT16863DLR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ACT16863DLR.pdf | |
| SN74LV164APWR | IC 8-BIT SER SHIFT REG 14-TSSOP | SN74LV164APWR.pdf | |
| LTC3207EUF#PBF | LED Driver IC 13 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Analog Dimming 50mA, 425mA 24-QFN (4x4) | LTC3207EUF#PBF.pdf | |
| XC6121A347MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A347MR-G.pdf | |
| TPS76318DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA SOT-23-5 | TPS76318DBVR.pdf |