| Manufacturer Part Number: | BUK9675-55A,118 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 18610 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9675-55A,118 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9675-55A,118 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Packaging | Reel Trailer Update 08/May/2015 Reel Trailer Revision 14/Sep/2015 | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 68 mOhm @ 10A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 643pF @ 25V | |
| Power - Max | 62W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | D2PAK | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9675-55A,118 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9675-55A,118 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9675-55A,118 is new and unused, you can buy BUK9675-55A,118 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9675-55A,118.
| MSCD70-18 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1800V (1.8kV) 70A Chassis Mount D1 | MSCD70-18.pdf | |
| SK56AFL-TP | DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO221AC | SK56AFL-TP.pdf | |
| 15SQ045TR | DIODE SCHOTTKY 45V 15A R-6 | 15SQ045TR.pdf | |
| X9421YV14Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 14-TSSOP | X9421YV14Z-2.7T1.pdf | |
| AD5622YKSZ-1REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | AD5622YKSZ-1REEL7.pdf | |
| EP3C40F484I7 | IC FPGA 331 I/O 484FBGA | EP3C40F484I7.pdf | |
| TL070IDR | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL070IDR.pdf | |
| 74ALVCH16841DGG,11 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 10:10 IC Tri-State 56-TSSOP | 74ALVCH16841DGG,11.pdf | |
| CY7C1460KV25-250AXC | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 100TQFP | CY7C1460KV25-250AXC.pdf | |
| XC17V01SO20I | IC PROM SER 1MBIT 3.3V 20-SOIC | XC17V01SO20I.pdf | |
| LT3761AIMSE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 16-MSOP-EP | LT3761AIMSE#PBF.pdf | |
| LTC2934ITS8-2#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TSOT-23-8 | LTC2934ITS8-2#TRMPBF.pdf | |
| TPS72009QDRVRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.9V 350mA 6-SON (2x2) | TPS72009QDRVRQ1.pdf | |
| S-1701A5043-M5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-23-5 | S-1701A5043-M5T1G.pdf |