| Manufacturer Part Number: | BUK98150-55A/CUF |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK98150-55A/CUF Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK98150-55A/CUF | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 137 mOhm @ 5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 5.3nC @ 5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 320pF @ 25V | |
| Power - Max | 8W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SC-73 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK98150-55A/CUF | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK98150-55A/CUF is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK98150-55A/CUF is new and unused, you can buy BUK98150-55A/CUF NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK98150-55A/CUF.
| DDTB143TU-7-F | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | DDTB143TU-7-F.pdf | |
| SLA5212 | MOSFET 3N/3P-CH 35V 8A 15-SIP | SLA5212.pdf | |
| LTC6992IDCB-2#TRMPBF | Oscillator, Silicon IC 3.81Hz ~ 1MHz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6992IDCB-2#TRMPBF.pdf | |
| 8N4SV76FC-0062CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0062CDI8.pdf | |
| MAX158ACWI | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Flash 28-SOIC W | MAX158ACWI.pdf | |
| LFE2-12E-5FN256I | IC FPGA 193 I/O 256FBGA | LFE2-12E-5FN256I.pdf | |
| OMAPL138EZCED4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 456MHz 361-NFBGA (13x13) | OMAPL138EZCED4.pdf | |
| PI2PCIE2214ZHE | IC MUX/DEMUX 4:1 42TQFN | PI2PCIE2214ZHE.pdf | |
| SP485REN-L/TR | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SP485REN-L/TR.pdf | |
| XC6122E540MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122E540MR-G.pdf | |
| XC6123C644ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C644ER-G.pdf | |
| MAX6353TZUK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6353TZUK+T.pdf | |
| LM4040D41ILPR | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM4040D41ILPR.pdf |