| Manufacturer Part Number: | BUK9832-55A/CUX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 55V 12A SOT223 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUK9832-55A/CUX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUK9832-55A/CUX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 29 mOhm @ 8A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1594pF @ 25V | |
| Power - Max | 8W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA | |
| Supplier Device Package | SC-73 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUK9832-55A/CUX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUK9832-55A/CUX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BUK9832-55A/CUX is new and unused, you can buy BUK9832-55A/CUX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUK9832-55A/CUX.
| JAN1N5550 | DIODE GEN PURP 200V 3A AXIAL | JAN1N5550.pdf | |
| RO 2Z | DIODE GEN PURP 200V 1.2A AXIAL | RO 2Z.pdf | |
| DZ23C4V3-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 4.3V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C4V3-7-F.pdf | |
| BC212L_J35Z | TRANS PNP 50V 0.3A TO-9 | BC212L_J35Z.pdf | |
| PI6C557-01BZHIEX | C CLOCK GENERATOR 16TQFN | PI6C557-01BZHIEX.pdf | |
| LTC2637CMS-LMI12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-LMI12#TRPBF.pdf | |
| MB96F355ASBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96350 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F355ASBPMC-GSE2.pdf | |
| MPC8250ACVRIHBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8250ACVRIHBC.pdf | |
| MT48LC4M16A2P-7E:J | IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP | MT48LC4M16A2P-7E:J.pdf | |
| PC28F256M29EWHB TR | IC FLASH 256MBIT 100NS LBGA | PC28F256M29EWHB TR.pdf | |
| LTC4090EDJC-5#PBF | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 22-DFN (6x3) | LTC4090EDJC-5#PBF.pdf | |
| P67001EXG8 | IC MOSFET DVR 1PH VR12 8SOIC | P67001EXG8.pdf | |
| MAX6310UK49D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310UK49D4-T.pdf | |
| LT6656AIS6-4.096#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6656AIS6-4.096#TRMPBF.pdf | |
| LTC3619EDD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 400mA, 800mA 10-WFDFN Exposed Pad | LTC3619EDD#TRPBF.pdf |