| Manufacturer Part Number: | CDLL5242A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 10W ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL5242A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL5242A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL5242A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL5242A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL5242A is new and unused, you can buy CDLL5242A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL5242A.
| VS-30CTQ035PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-30CTQ035PBF.pdf | |
| JANTX1N3043BUR-1 | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JANTX1N3043BUR-1.pdf | |
| BUK9E6R1-100E,127 | MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK | BUK9E6R1-100E,127.pdf | |
| DS1005M-200+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 200ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1005M-200+.pdf | |
| 8N4QV01LG-0069CDI8 | VCXO IC 250MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0069CDI8.pdf | |
| CAT5137SDI-10GT3 | Digital Potentiometer SC-88/SC70-6/SOT-363 | CAT5137SDI-10GT3.pdf | |
| XC5VLX110T-1FFG1738C | IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA | XC5VLX110T-1FFG1738C.pdf | |
| MC9S08AC128CLKE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MC9S08AC128CLKE.pdf | |
| M37560EFFP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) OTP 100-QFP (14x20) | M37560EFFP.pdf | |
| A2F200M3F-CS288 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 200K Gates, 4608 D-Flip-Flops 256KB 64KB 80MHz 288-CSP (11x11) | A2F200M3F-CS288.pdf | |
| A2F500M3G-PQ208I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion® ProASIC®3 FPGA, 500K Gates, 11520 D-Flip-Flops 512KB 64KB 80MHz 208-PQFP (28x28) | A2F500M3G-PQ208I.pdf | |
| NJU7301D | 4 Circuit IC Switch 1:1 200 Ohm 16-DIP | NJU7301D.pdf | |
| LT6237HMS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | LT6237HMS8#PBF.pdf | |
| OPA4137PAG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | OPA4137PAG4.pdf | |
| LT1122CS8#TRPBF | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1122CS8#TRPBF.pdf |