| Manufacturer Part Number: | CDLL958A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL958A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL958A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 5.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL958A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL958A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL958A is new and unused, you can buy CDLL958A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL958A.
| VS-30CTQ080-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-30CTQ080-N3.pdf | |
| CMSZ5258B BK | Zener Diode 36V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 | CMSZ5258B BK.pdf | |
| ZTX751STOB | TRANS PNP 60V 2A E-LINE | ZTX751STOB.pdf | |
| 8N4SV76LC-0162CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0162CDI8.pdf | |
| LCMXO640E-5B256C | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640E-5B256C.pdf | |
| PIC12F683-E/P | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-PDIP | PIC12F683-E/P.pdf | |
| MB90F025EPMT-GS-9038E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025EPMT-GS-9038E1.pdf | |
| PIC16CR73T-I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) ROM 28-SSOP | PIC16CR73T-I/SS.pdf | |
| IDT79RV4700-150GH | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 64-Bit 150MHz 179-PGA | IDT79RV4700-150GH.pdf | |
| SN65HVD1470DR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SN65HVD1470DR.pdf | |
| AA4005GTR-G1 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-TSSOP-EP | AA4005GTR-G1.pdf | |
| 74AHCT1G126DBVRE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOT-23-5 | 74AHCT1G126DBVRE4.pdf | |
| AT49BV4096A-90TC | IC FLASH 4MBIT 90NS 48TSOP | AT49BV4096A-90TC.pdf | |
| LT3695IMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3695IMSE#TRPBF.pdf | |
| TPS7A8400RGRR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable/Programmable 3A 20-VQFN (3.5x3.5) | TPS7A8400RGRR.pdf |