| Manufacturer Part Number: | CDLL966A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL966A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL966A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 12V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL966A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL966A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL966A is new and unused, you can buy CDLL966A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL966A.
| VS-30CTH02FP-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack | VS-30CTH02FP-N3.pdf | |
| JANTX1N942B-1 | Zener Diode 11.7V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTX1N942B-1.pdf | |
| PSMN040-200W,127 | MOSFET N-CH 200V 50A SOT429 | PSMN040-200W,127.pdf | |
| 8N3SV76AC-0133CDI | VCXO IC 480MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0133CDI.pdf | |
| CAT5129TDI-00GT3 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface TSOT-23-6 | CAT5129TDI-00GT3.pdf | |
| PIC16F876A-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F876A-I/SO.pdf | |
| M37548G3FP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 6KB (6K x 8) QzROM 20-LSSOP | M37548G3FP#U0.pdf | |
| DF36034FZV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF36034FZV.pdf | |
| W78E516B40PL | 8052 W78 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH | W78E516B40PL.pdf | |
| TDA7563PD | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB PowerSO-36 | TDA7563PD.pdf | |
| TLE2022AIDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2022AIDRG4.pdf | |
| 74AC14MTC | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | 74AC14MTC.pdf | |
| TXB0106PWR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 6 Channel 100Mbps 16-TSSOP | TXB0106PWR.pdf | |
| LP3982IMMX-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-VSSOP | LP3982IMMX-2.5/NOPB.pdf |