| Manufacturer Part Number: | CLL4736A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4736A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4736A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4736A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4736A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4736A BK is new and unused, you can buy CLL4736A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4736A BK.
| SDUR2020 | DIODE GEN PURP 200V TO220AC | SDUR2020.pdf | |
| PBSS4032SPN,115 | TRANS NPN/PNP 30V 5.7A/4.8A 8SO | PBSS4032SPN,115.pdf | |
| APT50M65B2FLLG | MOSFET N-CH 500V 67A T-MAX | APT50M65B2FLLG.pdf | |
| THS1030IDWRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC | THS1030IDWRG4.pdf | |
| X9410WV24Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-TSSOP | X9410WV24Z.pdf | |
| EPM3128ATC100-7 | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP | EPM3128ATC100-7.pdf | |
| LC4064C-75TN100C | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | LC4064C-75TN100C.pdf | |
| LCMXO2280C-3FTN324C | IC FPGA 271 I/O 324FTBGA | LCMXO2280C-3FTN324C.pdf | |
| SAX-XC878CM-13FFA 5V AC | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 27MHz 52KB (52K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | SAX-XC878CM-13FFA 5V AC.pdf | |
| AN7161N | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono Headphones Class AB 12-SIL | AN7161N.pdf | |
| LT6552IS8#PBF | IC OPAMP VID DIFF SGL 3.3V 8SOIC | LT6552IS8#PBF.pdf | |
| SN74CBTS3306PW | Bus Switch 1 x 1:1 8-TSSOP | SN74CBTS3306PW.pdf | |
| XC17S10XLVO8C | IC 3V PROM SER 10K 8-SOIC | XC17S10XLVO8C.pdf | |
| MCP3906-I/SS | IC ENERGY METERING 24SSOP | MCP3906-I/SS.pdf | |
| MC15XS3400CPNAR2 | IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24-QFN | MC15XS3400CPNAR2.pdf |