| Manufacturer Part Number: | CLL4738A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4738A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4738A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4738A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4738A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4738A TR is new and unused, you can buy CLL4738A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4738A TR.
| BYS12-90-E3/TR3 | DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC | BYS12-90-E3/TR3.pdf | |
| 7152M-12LFT | IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC | 7152M-12LFT.pdf | |
| LTC1598IG#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 24-SSOP | LTC1598IG#TRPBF.pdf | |
| TC1797384F150EACKDUMA1 | TriCore™ TC17xx Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 3MB (3M x 8) FLASH PG-BGA-416-10 | TC1797384F150EACKDUMA1.pdf | |
| 74LV4066PW,112 | 4 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 14-TSSOP | 74LV4066PW,112.pdf | |
| MCP6144-I/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MCP6144-I/SL.pdf | |
| ICL7652CWE+ | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | ICL7652CWE+.pdf | |
| IS62WV12816BLL-45TLI-TR | IC SRAM 2MB 45NS 44TSOP | IS62WV12816BLL-45TLI-TR.pdf | |
| SP7619ER-L | LED Driver IC 2 Output Linear PWM Dimming 500mA 8-DFN (2x3) | SP7619ER-L.pdf | |
| LT1389BCS8-5#TRPBF | Shunt Voltage Reference IC ±0.075% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1389BCS8-5#TRPBF.pdf | |
| LT3435EFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 3A (Switch) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3435EFE#PBF.pdf | |
| LP2951-50D | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 5V, 1.235 V ~ 30 V 100mA 8-SOIC | LP2951-50D.pdf |