| Manufacturer Part Number: | CLL4742A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4742A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4742A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4742A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4742A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4742A BK is new and unused, you can buy CLL4742A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4742A BK.
| JAN1N821-1 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N821-1.pdf | |
| CPH3144-TL-E | TRANS PNP 30V 2A CPH3 | CPH3144-TL-E.pdf | |
| JAN2N5237 | TRANS NPN 120V 10A TO-5 | JAN2N5237.pdf | |
| BC560CG | TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 | BC560CG.pdf | |
| APT18M80S | MOSFET N-CH 800V 19A D3PAK | APT18M80S.pdf | |
| NTMFS4833NST3G | MOSFET N-CH 30V 16A SO-8FL | NTMFS4833NST3G.pdf | |
| 8T49N222B-108NLGI | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN | 8T49N222B-108NLGI.pdf | |
| 8N3SV75BC-0183CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0183CDI8.pdf | |
| 8N3SV76AC-0057CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0057CDI8.pdf | |
| 8N4SV75EC-0135CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0135CDI.pdf | |
| HMCAD1102 | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 64-QFN (9x9) | HMCAD1102.pdf | |
| LTC2634CMSE-LMX8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634CMSE-LMX8#TRPBF.pdf | |
| EP1K10FC256-3N | IC FPGA 136 I/O 256FBGA | EP1K10FC256-3N.pdf | |
| STM32L152R8T6A | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32L152R8T6A.pdf | |
| UPD78F0583GA-GAM-AX | 78K/0 78K0/Kx2-L Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) FLASH | UPD78F0583GA-GAM-AX.pdf |