| Manufacturer Part Number: | CLL4755A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4755A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4755A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4755A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4755A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4755A TR is new and unused, you can buy CLL4755A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4755A TR.
| SMBG5361CE3/TR13 | Zener Diode 27V 5W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5361CE3/TR13.pdf | |
| UNR42160RA | TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 | UNR42160RA.pdf | |
| HUF75343P3 | MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB | HUF75343P3.pdf | |
| 8N4SV75LC-0138CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0138CDI.pdf | |
| ICL7107CPLZ | Display Driver 3.5 Digit 40-DIP | ICL7107CPLZ.pdf | |
| LTC1596-1BISW#TRPBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | LTC1596-1BISW#TRPBF.pdf | |
| EP4CE6F17C7N | IC FPGA 179 I/O 256FBGA | EP4CE6F17C7N.pdf | |
| A3P250L-PQ208 | IC FPGA 151 I/O 208QFP | A3P250L-PQ208.pdf | |
| MAX409BESA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX409BESA+T.pdf | |
| MIC5256-2.5BM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 | MIC5256-2.5BM5-TR.pdf |