| Manufacturer Part Number: | CM100DY-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9024 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 100A 672W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100DY-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100DY-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | IGBTMOD™ A Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 672W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 17.5nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100DY-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100DY-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100DY-24A is new and unused, you can buy CM100DY-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100DY-24A.
| BZX55F22-TAP | Zener Diode 22V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55F22-TAP.pdf | |
| GLL4755-E3/96 | Zener Diode 43V 1W ±10% Surface Mount MELF DO-213AB | GLL4755-E3/96.pdf | |
| XCMECH-FFG1148 | FFG1148 MECHANICAL SAMPLE | XCMECH-FFG1148.pdf | |
| 8N4SV75FC-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0087CDI.pdf | |
| 8N4DV85LC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz, 707.3527MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0023CDI.pdf | |
| ZGP323HAH2804C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HAH2804C00TR.pdf | |
| MAX3222ECWN+ | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC | MAX3222ECWN+.pdf | |
| AT29LV020-20TI | IC FLASH 2MBIT 200NS 32TSOP | AT29LV020-20TI.pdf | |
| MTFC8GLTEA-1F WT | IC FLASH 64GBIT 153WFBGA | MTFC8GLTEA-1F WT.pdf | |
| LT1461ACS8-5#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.04% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1461ACS8-5#TRPBF.pdf |