| Manufacturer Part Number: | CM100DY-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1700V 100A 960W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100DY-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100DY-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 960W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 24.7nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100DY-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100DY-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100DY-34A is new and unused, you can buy CM100DY-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100DY-34A.
| BD648-S | TRANS PNP DARL 80V 8A TO220 | BD648-S.pdf | |
| 8N4SV75BC-0043CDI8 | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0043CDI8.pdf | |
| MB90020PMT-GS-179-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-179-BND.pdf | |
| OMAP2530CZAC400 | IC MICROPROCESSOR 80TQFP | OMAP2530CZAC400.pdf | |
| MAX241EWI+ | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | MAX241EWI+.pdf | |
| KSZ8041MLLI-TR | 1/1 Transceiver Full MII 48-LQFP (7x7) | KSZ8041MLLI-TR.pdf | |
| SN74ABT620DBRE4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74ABT620DBRE4.pdf | |
| MT29F4G08ABAEAH4-ITS:E | IC FLASH 4GBIT VFBGA | MT29F4G08ABAEAH4-ITS:E.pdf | |
| EPC1LI20 | IC CONFIG DEVICE 1MBIT 20PLCC | EPC1LI20.pdf | |
| STSR2PCD | IC SMART DRIVER SYNC 8-SOIC | STSR2PCD.pdf | |
| BD4833G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD4833G-TR.pdf | |
| LM2574M-15/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2574M-15/NOPB.pdf |