| Manufacturer Part Number: | CM100RX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200V 100A 625W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100RX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100RX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 625W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 17.5nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100RX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100RX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100RX-24A is new and unused, you can buy CM100RX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100RX-24A.
| MBRB735-E3/45 | Diode Schottky 35V 7.5A Surface Mount TO-263AB | MBRB735-E3/45.pdf | |
| 1N4954 | Zener Diode 6.8V 5W ±5% Through Hole | 1N4954.pdf | |
| MMSZ5238BT1 | Zener Diode 8.7V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5238BT1.pdf | |
| DS1033Z-10/T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 10ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1033Z-10/T&R.pdf | |
| DAC7617EB | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | DAC7617EB.pdf | |
| M2GL060TS-1VFG400I | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL060TS-1VFG400I.pdf | |
| Z86E3116VEG | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) OTP | Z86E3116VEG.pdf | |
| MPC8377EVRALGA | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8377EVRALGA.pdf | |
| SN75C188DBR | 4/0 Driver RS232 14-SSOP | SN75C188DBR.pdf | |
| PEX8505-AA25BI G | Switch Interfacing Interface | PEX8505-AA25BI G.pdf | |
| BR24G04FJ-3AGTE2 | IC EEPROM 3KBIT 400KHZ 8SOP | BR24G04FJ-3AGTE2.pdf | |
| IDT71V3559SA85BQI8 | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 165CABGA | IDT71V3559SA85BQI8.pdf | |
| MAX6823MUK+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6823MUK+T.pdf | |
| EL7535IYZ-T7 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 350mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | EL7535IYZ-T7.pdf | |
| TPS73030DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA SOT-23-5 | TPS73030DBVRG4.pdf |