| Manufacturer Part Number: | CM150DY-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 150A 960W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM150DY-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM150DY-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Discontinued | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150A | |
| Power - Max | 960W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 150A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 23nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM150DY-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM150DY-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM150DY-24A is new and unused, you can buy CM150DY-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM150DY-24A.
| AS01AV1 | DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL | AS01AV1.pdf | |
| RSS065N03TB | MOSFET N-CH 30V 6.5A 8-SOIC | RSS065N03TB.pdf | |
| MB90594GPF-GS-180E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90594GPF-GS-180E1.pdf | |
| MB90022PF-GS-192-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-192-BND.pdf | |
| R5F21367MDFA#30 | R8C R8C/3x/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F21367MDFA#30.pdf | |
| LTC1540CDD#TRPBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-DFN (3x3) | LTC1540CDD#TRPBF.pdf | |
| CTS100LVEL33NG | IC CLK DIVIDER 4 LVPECL | CTS100LVEL33NG.pdf | |
| IS64LV25616AL-12BLA3-TR | IC SRAM 4MBIT 12NS 48MINIBGA | IS64LV25616AL-12BLA3-TR.pdf | |
| 7007S20G | IC SRAM 256KBIT 20NS 68PGA | 7007S20G.pdf | |
| MCP112T-290E/TT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MCP112T-290E/TT.pdf | |
| XC61CC3202MR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | XC61CC3202MR-G.pdf | |
| S-80156ALMC-JBHT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80156ALMC-JBHT2G.pdf | |
| XC6124D537MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124D537MR-G.pdf | |
| LTC1701BES5#TRMPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.25V 1 Output 500mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LTC1701BES5#TRMPBF.pdf | |
| LTC3251EMSE-1.2#TRPBF | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 500mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3251EMSE-1.2#TRPBF.pdf |