| Manufacturer Part Number: | CM200DY-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9013 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 200A 1340W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM200DY-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM200DY-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | 1340W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 200A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 35nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM200DY-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM200DY-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM200DY-24A is new and unused, you can buy CM200DY-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM200DY-24A.
| S1BHE3/5AT | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | S1BHE3/5AT.pdf | |
| IRKH162/14 | SCR Module 1400V 355A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 2) | IRKH162/14.pdf | |
| 2N4854UTX | TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6CLCC | 2N4854UTX.pdf | |
| 8N4DV85LC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0152CDI.pdf | |
| AD7683BCPZRL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-LFCSP-WD (3x3) | AD7683BCPZRL7.pdf | |
| S9KEAZN8ACFK | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KEA Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | S9KEAZN8ACFK.pdf | |
| MB90347APFV-GS-144E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347APFV-GS-144E1.pdf | |
| ISD17240PYI01 | Voice Record/Playback IC Multiple Message 160 ~ 480 Sec Pushbutton, SPI 28-DIP | ISD17240PYI01.pdf | |
| MAX9719AETE+T | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-TQFN (4x4) | MAX9719AETE+T.pdf | |
| TL061CP | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | TL061CP.pdf | |
| SN74LS51N | AND/OR/INVERT Gate Configurable 2 Circuit 10 Input (3, 3, 2, 2) Input 14-PDIP | SN74LS51N.pdf | |
| SSTUH32864EC/G,551 | IC BUFFER 1.8V 1/14BIT SOT536-1 | SSTUH32864EC/G,551.pdf | |
| AT24C64AW-10SI-2.7 | IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C64AW-10SI-2.7.pdf | |
| AZ494CMTR-G1 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 2 Output 200mA 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AZ494CMTR-G1.pdf | |
| S-873025CUP-AFAT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V SOT-89-5 | S-873025CUP-AFAT2U.pdf |