| Manufacturer Part Number: | CM200RX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 200A 735W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM200RX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM200RX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | 735W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 200A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 27nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM200RX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM200RX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM200RX-12A is new and unused, you can buy CM200RX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM200RX-12A.
| BAQ333-TR | DIODE GEN 40V 200MA MICROMELF | BAQ333-TR.pdf | |
| BZB84-C56,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 56V 300mW ±5% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-C56,215.pdf | |
| 1PMT4103CE3/TR7 | Zener Diode 9.1V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4103CE3/TR7.pdf | |
| MMSZ4696T1 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4696T1.pdf | |
| CDC2516DGGRG4 | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP | CDC2516DGGRG4.pdf | |
| EP3SE50F484C3 | IC FPGA 296 I/O 484FBGA | EP3SE50F484C3.pdf | |
| MK50DX256CLL7 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K50 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK50DX256CLL7.pdf | |
| M21202G-14 | 1/0 Driver SMPTE 344M 8-SOIC | M21202G-14.pdf | |
| 74LVCH322245AEC/G, | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | 74LVCH322245AEC/G,.pdf | |
| S-80130CLPF-JIPTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80130CLPF-JIPTFG.pdf | |
| AP431IBZTR-G1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | AP431IBZTR-G1.pdf | |
| TPS73HD301PWPG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed and Adjustable 2 Output 1.2 V ~ 9.75 V, 3.3V 750mA 28-HTSSOP | TPS73HD301PWPG4.pdf |