| Manufacturer Part Number: | CM400DY-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1700V 400A 3780W Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM400DY-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM400DY-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A | |
| Power - Max | 3780W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 400A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 98.8nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM400DY-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM400DY-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM400DY-34A is new and unused, you can buy CM400DY-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM400DY-34A.
| BZG05C75TR3 | Zener Diode 75V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG05C75TR3.pdf | |
| IRLMS2002 | MOSFET N-CH 20V 6.5A TSOP-6 | IRLMS2002.pdf | |
| MC10H642FNR2 | IC CLOCK DRIVER ECL-TTL 28-PLCC | MC10H642FNR2.pdf | |
| 8N3DV85EC-0060CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 622.08MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0060CDI8.pdf | |
| AX250-PQ208I | IC FPGA 115 I/O 208QFP | AX250-PQ208I.pdf | |
| 5SEEBF45I2L | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SEEBF45I2L.pdf | |
| DS229N+ | 3/3 Transceiver Full RS232 20-PDIP | DS229N+.pdf | |
| CPC7584MATR | Telecom IC Line Card Access Switch 16-MLP (7x6) | CPC7584MATR.pdf | |
| SI3201-GSR | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 16-SOIC | SI3201-GSR.pdf | |
| MT9072AV2 | Telecom IC 220-LBGA (17x17) | MT9072AV2.pdf | |
| LT6230IS6-10#TRMPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-6 | LT6230IS6-10#TRMPBF.pdf | |
| MC74LCX74MELG | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOEIAJ | MC74LCX74MELG.pdf | |
| SN74AHCT04PW | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74AHCT04PW.pdf | |
| SN74ABT533ADBR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SSOP | SN74ABT533ADBR.pdf | |
| 74AXP2T3407GSX | Voltage Level Translator Unidirectional 2 Circuit 1 Channel 8-XSON, SOT1203 (1.35x1) | 74AXP2T3407GSX.pdf |