| Manufacturer Part Number: | CM400HA-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9050 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1200V 400A 2350W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM400HA-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM400HA-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | IGBTMOD™ A Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A | |
| Power - Max | 2350W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 400A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 70nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM400HA-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM400HA-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM400HA-24A is new and unused, you can buy CM400HA-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM400HA-24A.
| KBU3508-G | RECTIFIER BRIDGE 35A 800V KBU | KBU3508-G.pdf | |
| JAN1N4134DUR-1 | Zener Diode 91V ±1% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4134DUR-1.pdf | |
| ATMEGA88PA-MNR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA88PA-MNR.pdf | |
| DSPIC33EP256MU806T-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33EP256MU806T-I/PT.pdf | |
| MB90020PMT-GS-107-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-107-BND.pdf | |
| ATMEGA32-16AC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA32-16AC.pdf | |
| ZGP323LEH4832G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LEH4832G.pdf | |
| MPC8547EVUAQG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8547EVUAQG.pdf | |
| SE5230DR2 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | SE5230DR2.pdf | |
| 74ABT125PW,112 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | 74ABT125PW,112.pdf | |
| BR24S08NUX-WTR | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8VSON | BR24S08NUX-WTR.pdf | |
| CY7C1061GE-10ZXIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 48TSOP | CY7C1061GE-10ZXIT.pdf | |
| TNY256YN | Converter Offline Flyback Topology 130kHz TO-220-7B | TNY256YN.pdf | |
| A6B595KLW-T | IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 20SOIC | A6B595KLW-T.pdf | |
| SP708REN-L | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | SP708REN-L.pdf |