| Manufacturer Part Number: | CM500HA-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1700V 500A 5000W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM500HA-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM500HA-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500A | |
| Power - Max | 5000W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 500A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 120nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM500HA-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM500HA-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM500HA-34A is new and unused, you can buy CM500HA-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM500HA-34A.
| 20ETS12FP | Diode Standard 1200V (1.2kV) 20A Through Hole TO-220AC Full Pack | 20ETS12FP.pdf | |
| CD1005-Z2V7 | Zener Diode 2.7V 200mW ±5% Surface Mount 1005 | CD1005-Z2V7.pdf | |
| JAN1N3009B | Zener Diode 130V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) | JAN1N3009B.pdf | |
| BC846AWT1G | TRANS NPN 65V 0.1A SOT-323 | BC846AWT1G.pdf | |
| IRLR014TR | MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK | IRLR014TR.pdf | |
| DAC2932PFBR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2, 4 48-TQFP (7x7) | DAC2932PFBR.pdf | |
| CPC7583MA | Telecom IC Line Card Access Switch 28-DFN | CPC7583MA.pdf | |
| 70V3389S6BF | IC SRAM 1.125MBIT 6NS 208CABGA | 70V3389S6BF.pdf | |
| LTC3589IUJ-2#TRPBF | Handheld/Mobile Devices, OMAP™ PMIC 40-QFN (6x6) | LTC3589IUJ-2#TRPBF.pdf | |
| ZM7316G-65503-B1 | Power Supply Controller Digital Power Controller 64-QFN Exposed Pad (9x9) | ZM7316G-65503-B1.pdf | |
| MAX8211ESA+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | MAX8211ESA+.pdf | |
| X40430S14-AT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 3 Channel 14-SOICN | X40430S14-AT1.pdf | |
| TLV431ALPREG | Shunt Voltage Reference IC 16V ±1% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | TLV431ALPREG.pdf | |
| LM4128DQ1MFX2.0/NOPB | Series Voltage Reference IC ±1% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4128DQ1MFX2.0/NOPB.pdf | |
| LX8117B-05CDD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V TO-263, Power | LX8117B-05CDD.pdf |