| Manufacturer Part Number: | CM600DY-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9040 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 600A 3670W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM600DY-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM600DY-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | IGBTMOD™ A Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600A | |
| Power - Max | 3670W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 600A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 94nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM600DY-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM600DY-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM600DY-24A is new and unused, you can buy CM600DY-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM600DY-24A.
| 1N5988A | Zener Diode 3.3V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5988A.pdf | |
| MAX1060ACEI+ | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1060ACEI+.pdf | |
| LTC2634CUD-HMI8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2634CUD-HMI8#TRPBF.pdf | |
| CY8C21534-24PVXAT | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C21534-24PVXAT.pdf | |
| Z88C0020VSC | Z8 Z8® Super8 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz ROMless | Z88C0020VSC.pdf | |
| 72V241L10PFG8 | IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 32QFP | 72V241L10PFG8.pdf | |
| 74AHCT123ABQ-Q100X | Monostable Multivibrator 5.1ns 16-DHVQFN (2.5x3.5) | 74AHCT123ABQ-Q100X.pdf | |
| LM2585SX-3.3 | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2585SX-3.3.pdf | |
| TLV70032DDCT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 200mA 5-SOT | TLV70032DDCT.pdf | |
| LM9072S | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 5V 350mA, 80mA TO-263-9 | LM9072S.pdf | |
| XRP6141ELTR-F | - Network, Telecom Voltage Regulator IC 1 Output 16-QFN (3x3) | XRP6141ELTR-F.pdf |