| Manufacturer Part Number: | CM600HX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 600V 600A 1890W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM600HX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM600HX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600A | |
| Power - Max | 1890W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 600A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 69nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM600HX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM600HX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM600HX-12A is new and unused, you can buy CM600HX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM600HX-12A.
| BZT52B6V2-HE3-18 | Zener Diode 6.2V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B6V2-HE3-18.pdf | |
| 1PMT5955/TR7 | Zener Diode 180V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5955/TR7.pdf | |
| TN2540-800G-TR | SCR 800V 25A Standard Recovery Surface Mount D2PAK | TN2540-800G-TR.pdf | |
| FDC640P_F095 | MOSFET P-CH 20V 4.5A 6-SSOT | FDC640P_F095.pdf | |
| 854S057BGILF | Clock Multiplexer IC 2GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 854S057BGILF.pdf | |
| ABMJB-902-155USY-T3 | IC MEMS JITTER ATTEN LP SMT | ABMJB-902-155USY-T3.pdf | |
| 8N4QV01LG-1045CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1045CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0064CDI | VCXO IC 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0064CDI.pdf | |
| X9116WS8Z-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9116WS8Z-2.7T1.pdf | |
| LTC2635HUD-HZ8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QFN-EP (3x3) | LTC2635HUD-HZ8#PBF.pdf | |
| M2GL010T-1FG484 | IC FPGA 233 I/O 484FBGA | M2GL010T-1FG484.pdf | |
| AT94K10AL-25BQC | IC FPSLIC 10K GATE 25MHZ 144LQFP | AT94K10AL-25BQC.pdf | |
| AT32UC3A3256S-ALUR | AVR AVR®32 UC3 A3 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | AT32UC3A3256S-ALUR.pdf | |
| MC68L11K1FUE2 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 2MHz ROMless 80-QFP (14x14) | MC68L11K1FUE2.pdf | |
| MAX4603CWE | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SO | MAX4603CWE.pdf |