| Manufacturer Part Number: | CM75DY-34A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1700V 75A 780W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM75DY-34A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM75DY-34A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | IGBT/IPM Module EOL 1/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A | |
| Power - Max | 780W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 75A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 18.5nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM75DY-34A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM75DY-34A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM75DY-34A is new and unused, you can buy CM75DY-34A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM75DY-34A.
| MBRF2060CTP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF2060CTP.pdf | |
| TLZ36A-GS18 | Zener Diode 36V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ36A-GS18.pdf | |
| SZBZX84B8V2LT1G | Zener Diode 8.2V 225mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84B8V2LT1G.pdf | |
| S8010R | SCR 800V 10A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S8010R.pdf | |
| DS1090U-16 | IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP | DS1090U-16.pdf | |
| 8N3QV01FG-1164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 312.5MHz, 125MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1164CDI8.pdf | |
| LFEC3E-3TN100C | IC FPGA 67 I/O 100TQFP | LFEC3E-3TN100C.pdf | |
| DSPIC33EP256MC504-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP256MC504-I/TL.pdf | |
| R5F21388SDFP#V0 | R8C R8C/3x/38T-A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F21388SDFP#V0.pdf | |
| MC10H166FNG | Magnitude Comparator 5 Bit Active High Output A<B, A>B 20-PLCC (9x9) | MC10H166FNG.pdf | |
| SN74HCT374PW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74HCT374PW.pdf | |
| 74VCX16601MTD | TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP | 74VCX16601MTD.pdf | |
| 71V3578S133PFG8 | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP | 71V3578S133PFG8.pdf | |
| ADP160AUJZ-2.3-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA TSOT-5 | ADP160AUJZ-2.3-R7.pdf |