| Manufacturer Part Number: | CMOZ11V TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMOZ11V TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMOZ11V TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | CMOZ Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 300mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | SOD-523 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMOZ11V TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMOZ11V TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMOZ11V TR is new and unused, you can buy CMOZ11V TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMOZ11V TR.
| BYM11-50HE3/97 | DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB | BYM11-50HE3/97.pdf | |
| 1N2998B | Zener Diode 52V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2998B.pdf | |
| CMPDM7002AHC TR | MOSFET N-CH 60V 0.28A SOT-23 | CMPDM7002AHC TR.pdf | |
| AD7731BR | 24 Bit Analog to Digital Converter 3, 5 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | AD7731BR.pdf | |
| APA450-FG256I | IC FPGA 186 I/O 256FBGA | APA450-FG256I.pdf | |
| MAX3243EAI+G1Z | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EAI+G1Z.pdf | |
| LT6206CMS8#TRPBF | IC OP AMP VIDEO DUAL 3V 8-MSOP | LT6206CMS8#TRPBF.pdf | |
| BQ29400ADCT3 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion SM8 | BQ29400ADCT3.pdf | |
| MIC4826YMM-TR | IC DRIVER EL DC-AC 160VPP 8MSOP | MIC4826YMM-TR.pdf | |
| XC6123C446MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C446MR-G.pdf | |
| S-1313C17-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 200mA HSNT-4-A | S-1313C17-A4T1U3.pdf |