| Manufacturer Part Number: | CMOZ16V TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 300mW ±5% Surface Mount SOD-523 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMOZ16V TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMOZ16V TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | CMOZ Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 300mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 11.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 | |
| Supplier Device Package | SOD-523 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMOZ16V TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMOZ16V TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMOZ16V TR is new and unused, you can buy CMOZ16V TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMOZ16V TR.
| DF06S-T | RECT BRIDGE GPP 1A 600V DFS | DF06S-T.pdf | |
| BZX55C3V0_T50A | Zener Diode 3V 500mW ±7% Through Hole DO-35 | BZX55C3V0_T50A.pdf | |
| BZX284-C4V3,115 | Zener Diode 4.3V 400mW ±5% Surface Mount SOD2 | BZX284-C4V3,115.pdf | |
| TRF3761-GIRHAR | IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN | TRF3761-GIRHAR.pdf | |
| DS1642-70+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 2KB Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1642-70+.pdf | |
| TMS320C6678XCYP | IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA | TMS320C6678XCYP.pdf | |
| CY8C4013SXI-411 | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C4000 Microcontroller IC 32-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-SOIC | CY8C4013SXI-411.pdf | |
| TMS320R2812GHHQ | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz ROMless 179-BGA MicroStar (12x12) | TMS320R2812GHHQ.pdf | |
| AD8626ARMZ-R2 | J-FET Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD8626ARMZ-R2.pdf | |
| LM393APWRG4 | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-TSSOP | LM393APWRG4.pdf | |
| SN74LV373APWRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74LV373APWRE4.pdf | |
| CY29FCT520BTSOCT | IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC | CY29FCT520BTSOCT.pdf | |
| IS25LP128-JKLE | IC FLASH 128MBIT 133MHZ 8WSON | IS25LP128-JKLE.pdf | |
| M93C46-BN6 | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP | M93C46-BN6.pdf | |
| XC6122A336MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A336MR-G.pdf |