| Manufacturer Part Number: | CMPF4416A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 35V 5mA @ 15V 350mW Surface Mount SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMPF4416A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMPF4416A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel JFETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 35V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 35V | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 5mA @ 15V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 2.5V @ 1nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 4.5pF @ 15V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Power - Max | 350mW | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMPF4416A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMPF4416A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMPF4416A TR is new and unused, you can buy CMPF4416A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMPF4416A TR.
| MBRF20150CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF20150CT.pdf | |
| SBR1045CTLQ-13 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 45V 10A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | SBR1045CTLQ-13.pdf | |
| JAN1N962C-1 | Zener Diode 11V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N962C-1.pdf | |
| TPL5111DDCT | Programmable Timer IC SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | TPL5111DDCT.pdf | |
| SPAKDSP303VL100 | IC DSP 24BIT 100MHZ 196-MAPBGA | SPAKDSP303VL100.pdf | |
| 5SGXMA7K3F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXMA7K3F35C2LN.pdf | |
| W83637HG-AW | Interface 128-QFP (14x20) | W83637HG-AW.pdf | |
| 74HC574DB,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP | 74HC574DB,112.pdf | |
| AT93C66A-10SU-2.7 | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | AT93C66A-10SU-2.7.pdf | |
| MAX17006ETP+T | IC MULTI-CHEM BATT CHRGR 20-TQFN | MAX17006ETP+T.pdf | |
| MIC2587-2YM | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MIC2587-2YM.pdf | |
| MAX7304ETG+T | LED Driver IC 16 Output Linear 20mA 24-TQFN-EP (3.5x3.5) | MAX7304ETG+T.pdf | |
| AMIS30621C6216RG | Bipolar Motor Driver LIN 32-NQFP (7x7) | AMIS30621C6216RG.pdf | |
| MAX6301CPA | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | MAX6301CPA.pdf | |
| LM431SBCMFX_G | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA SOT-23-3 Flat Leads | LM431SBCMFX_G.pdf |