| Manufacturer Part Number: | CP15TD1-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200V 15A 113W Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CP15TD1-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CP15TD1-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Power - Max | 113W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 15A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.24nF @ 10V | |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 26-DIP Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Standard Package | 6 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CP15TD1-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CP15TD1-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CP15TD1-24A is new and unused, you can buy CP15TD1-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CP15TD1-24A.
| S1ATR | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA | S1ATR.pdf | |
| HER303GT-G | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AA | HER303GT-G.pdf | |
| BC846BPN,115 | TRANS NPN/PNP 65V 0.1A 6TSSOP | BC846BPN,115.pdf | |
| AO4812_101 | MOSFET 2N-CH 30V 6A | AO4812_101.pdf | |
| LCMXO2280E-5BN256C | IC FPGA 211 I/O 256CABGA | LCMXO2280E-5BN256C.pdf | |
| PIC32MX564F064L-I/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX564F064L-I/BG.pdf | |
| DG307AAK-E3 | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-CERDIP | DG307AAK-E3.pdf | |
| MC33661PEF | 1/1 Transceiver Half LIN 8-SOIC | MC33661PEF.pdf | |
| 89HPES64H16ZABR | Switch Interfacing Interface 1156-FCBGA (35x35) | 89HPES64H16ZABR.pdf | |
| TL081ID | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL081ID.pdf | |
| TL034ACDR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL034ACDR.pdf | |
| MC10EP16VADG | IC RCVR/DRVR HV ECL DIFF 8SOIC | MC10EP16VADG.pdf | |
| 25LC040AT-I/ST | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC040AT-I/ST.pdf | |
| LTC4089EDJC-5#TRPBF | IC USB POWER MANAGER 22-DFN | LTC4089EDJC-5#TRPBF.pdf | |
| MAX4211DEUE+ | Current Monitor Regulator High-Side 16-TSSOP | MAX4211DEUE+.pdf |