| Manufacturer Part Number: | CP20TD1-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 20A 96W Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CP20TD1-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CP20TD1-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20A | |
| Power - Max | 96W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 1.57nF @ 10V | |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 26-DIP Module | |
| Supplier Device Package | - | |
| Standard Package | 6 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CP20TD1-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CP20TD1-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CP20TD1-12A is new and unused, you can buy CP20TD1-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CP20TD1-12A.
| VS-VSUD400CW20 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 330A Chassis Mount TO-244AB | VS-VSUD400CW20.pdf | |
| K2200E70 | Diac/Sidac Thyristor 205 ~ 230V 1A TO-92 | K2200E70.pdf | |
| 2SK2917(F) | MOSFET N-CH 500V 18A TO-3PN | 2SK2917(F).pdf | |
| IDT74FCT807CTQI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | IDT74FCT807CTQI8.pdf | |
| PCM1789PW | DAC, Audio 24 bit 192k DSP, I²S 24-TSSOP | PCM1789PW.pdf | |
| LFE3-150EA-8LFN1156C | IC FPGA 586 I/O 1156FBGA | LFE3-150EA-8LFN1156C.pdf | |
| MCF54453CVR200 | Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 200MHz ROMless 360-PBGA (23x23) | MCF54453CVR200.pdf | |
| TSB43AB21AIPDTEP | IEEE 1394 Physical Layer Controller IEEE 1394-1995, 1394a-2000, OHCI, Firewire™, i.Link™ PCI Interface 128-TQFP (14x14) | TSB43AB21AIPDTEP.pdf | |
| SN74ABT16373ADLRG4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | SN74ABT16373ADLRG4.pdf | |
| IS61WV6416EEBLL-10TLI | IC SRAM 1MB 10NS 44TSOP | IS61WV6416EEBLL-10TLI.pdf | |
| LM4040CEX3-5.0+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA SC-70, SOT-323 | LM4040CEX3-5.0+T.pdf | |
| LTC1266AIS#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1266AIS#PBF.pdf | |
| RT7263AZSP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.808V 1 Output 3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | RT7263AZSP.pdf | |
| ISL9014IRJBZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 1.5V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9014IRJBZ-T.pdf |