| Manufacturer Part Number: | CPT30045A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 150A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT30045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT30045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 760mV @ 200A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 45V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT30045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT30045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT30045A is new and unused, you can buy CPT30045A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT30045A.
| JANTX1N3005RB | Zener Diode 100V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) | JANTX1N3005RB.pdf | |
| BZT55B3V3-GS18 | Zener Diode 3.3V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B3V3-GS18.pdf | |
| 1N5351E3/TR13 | Zener Diode 14V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5351E3/TR13.pdf | |
| VS-VSKL300-08PBF | SCR Module 800V 116A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-Pak | VS-VSKL300-08PBF.pdf | |
| IXFH12N120 | MOSFET N-CH 1200V 12A TO-247 | IXFH12N120.pdf | |
| DS1005S-200+ | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 200ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1005S-200+.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC804-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 128KB (128K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128MC804-H/PT.pdf | |
| PIC16CE623-30/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 30MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP | PIC16CE623-30/P.pdf | |
| M2S010T-FG484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 10K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S010T-FG484.pdf | |
| TSV851ICT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | TSV851ICT.pdf | |
| SN74HC574PWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | SN74HC574PWRE4.pdf | |
| SST39VF801C-70-4I-B3KE | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF801C-70-4I-B3KE.pdf | |
| TLE4242GATMA3 | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 500mA PG-TO263-7 | TLE4242GATMA3.pdf | |
| MAX6385XS45D5-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS45D5-T.pdf |