| Manufacturer Part Number: | CPT50235A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 250A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT50235A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT50235A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 250A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 12mA @ 35V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT50235A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT50235A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT50235A is new and unused, you can buy CPT50235A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT50235A.
| ES2C-M3/52T | DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA | ES2C-M3/52T.pdf | |
| MUR405 | Diode Standard 50V 4A Through Hole DO-201AD | MUR405.pdf | |
| JANTX1N4992US | Zener Diode 270V 5W ±5% Through Hole E, Axial | JANTX1N4992US.pdf | |
| MJD127TF | TRANS PNP DARL 100V 8A DPAK | MJD127TF.pdf | |
| QS33X257Q1G | 3 Circuit IC Switch 8:4 15 Ohm 48-QSOP | QS33X257Q1G.pdf | |
| MM74HCT240SJX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | MM74HCT240SJX.pdf | |
| LV5771QA-2H | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-VQFN (3x3) | LV5771QA-2H.pdf | |
| TPS54319RTER | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.827V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad | TPS54319RTER.pdf | |
| TPS709A33DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-23-5 | TPS709A33DBVR.pdf |