| Manufacturer Part Number: | CPT60035A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 300A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT60035A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT60035A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 300A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8mA @ 35V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT60035A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT60035A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT60035A is new and unused, you can buy CPT60035A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT60035A.
| SDTC114EET1G | TRANS PREBIAS NPN 0.2W SC75-3 | SDTC114EET1G.pdf | |
| 8N3QV01KG-0017CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 644.5313MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0017CDI8.pdf | |
| ADC121C021CIMKX/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 6-SOT | ADC121C021CIMKX/NOPB.pdf | |
| LFE3-95EA-7FN484C | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-95EA-7FN484C.pdf | |
| C8051F533-IT | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP | C8051F533-IT.pdf | |
| AMIS42673ICAG1RG | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | AMIS42673ICAG1RG.pdf | |
| ACPL-785J-060E | Isolation Amplifier 1 Circuit 16-SO | ACPL-785J-060E.pdf | |
| 74AC821SC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | 74AC821SC.pdf | |
| IS62WV12816BLL-55BLI-TR | IC SRAM 2MBIT 55NS 48MINIBGA | IS62WV12816BLL-55BLI-TR.pdf | |
| S29GL128S90DHSS20 | IC FLASH MEM 128MBIT PAGE 64BGA | S29GL128S90DHSS20.pdf | |
| IS46TR16256A-125KBLA2 | IC DDR3 4GB 96BGA | IS46TR16256A-125KBLA2.pdf | |
| AUIR3320S | IC SWITCH HI-SIDE 1CH D2-PAK-5 | AUIR3320S.pdf | |
| AP4340LNTR-G1 | PSR Accelerator PMIC SOT-23 | AP4340LNTR-G1.pdf | |
| MAX16027TP+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 20-TQFN (4x4) | MAX16027TP+.pdf | |
| XC6121C620ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C620ER-G.pdf |