| Manufacturer Part Number: | CXT2222A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 14400 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CXT2222A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CXT2222A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1.2W | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | SOT-89 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CXT2222A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CXT2222A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CXT2222A TR is new and unused, you can buy CXT2222A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CXT2222A TR.
| US2DA | DIODE GP 200V 1.5A DO214AC | US2DA.pdf | |
| X0203MA 2BL2 | SCR 600V 1.25A Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | X0203MA 2BL2.pdf | |
| MMBT2222LT3 | TRANS NPN 30V 0.6A SOT-23 | MMBT2222LT3.pdf | |
| BUK7640-100A,118 | MOSFET N-CH 100V 37A D2PAK | BUK7640-100A,118.pdf | |
| ICS9FG108DGLFT | IC FREQ TIMING GENERATOR 48TSSOP | ICS9FG108DGLFT.pdf | |
| DS1100M-125 | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 125ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1100M-125.pdf | |
| AD678KNZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 28-PDIP | AD678KNZ.pdf | |
| PIC18F2610-E/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2610-E/SO.pdf | |
| MCIMX283DVM4B | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz 289-MAPBGA (14x14) | MCIMX283DVM4B.pdf | |
| DS90C241QVSX/NOPB | 840Mbps Serializer 24 Input 1 Output 48-TQFP (7x7) | DS90C241QVSX/NOPB.pdf | |
| PZ28F032M29EWHA | IC FLASH 32MBIT 60NS VFBGA | PZ28F032M29EWHA.pdf | |
| LT1641-1IS8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | LT1641-1IS8#PBF.pdf | |
| FAN5626LX | LED Driver IC 6 Output Linear Single-Wire Dimming 30mA 10-MicroPak™ | FAN5626LX.pdf | |
| X5169PZ-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5169PZ-2.7A.pdf |