| Manufacturer Part Number: | D17606BG100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 176-LFBGA (13x13) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D17606BG100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D17606BG100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Jan/2014 Multiple Devices 16/Jun/2014 Multiple Devices 15/Dec/2014 Multiple Devices 15/Jun/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7600 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Connectivity | Host Interface, FIFO, SCI | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 78 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4 V ~ 1.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 176-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 176-LFBGA (13x13) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D17606BG100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D17606BG100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D17606BG100V is new and unused, you can buy D17606BG100V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D17606BG100V.
| VS-SD400N16PC | DIODE GEN PURP 1.6KV 400A DO205 | VS-SD400N16PC.pdf | |
| DL4741A-TP | Zener Diode 11V 1W ±5% Surface Mount MELF | DL4741A-TP.pdf | |
| JAN1N5520BUR-1 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount | JAN1N5520BUR-1.pdf | |
| MMFZ5V6T1G | Zener Diode 5.6V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ5V6T1G.pdf | |
| SL28504BZI-2 | IC CLOCK GEN EAGLELAKE 56TSSOP | SL28504BZI-2.pdf | |
| IDT49FCT3805Q | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | IDT49FCT3805Q.pdf | |
| PL123E-05HSC | IC CLK ZDB 1:5 220MHZ 8SOIC | PL123E-05HSC.pdf | |
| 8N4SV76AC-0092CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0092CDI.pdf | |
| 5SGXMA9K1H40C2LN | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXMA9K1H40C2LN.pdf | |
| ATSAMD20G16A-MN | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | ATSAMD20G16A-MN.pdf | |
| OPA4364AIPWR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4364AIPWR.pdf | |
| 74AC11074NSRE4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO | 74AC11074NSRE4.pdf | |
| SN65LVDS125ADBTRG4 | Crosspoint Switch 1 x 4:4 38-TSSOP | SN65LVDS125ADBTRG4.pdf | |
| AT28BV256-20JU | IC EEPROM 256KBIT 200NS 32PLCC | AT28BV256-20JU.pdf | |
| MT29F4G08ABADAWP-IT:D TR | IC FLASH 4GBIT 48TSOP | MT29F4G08ABADAWP-IT:D TR.pdf |