| Manufacturer Part Number: | D45H2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9165 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D45H2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D45H2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 400mA, 8A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 8A, 5V | |
| Power - Max | 60W | |
| Frequency - Transition | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D45H2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D45H2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of D45H2A is new and unused, you can buy D45H2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D45H2A.
| MA2J73200L | Diode Schottky 30V 30mA (DC) Surface Mount SMini2-F1 | MA2J73200L.pdf | |
| VLZ27D-GS08 | Zener Diode 26.97V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ27D-GS08.pdf | |
| 1N5255TA | Zener Diode 28V 500mW Through Hole DO-35 | 1N5255TA.pdf | |
| SMAJ5920BE3/TR13 | Zener Diode 6.2V 3W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5920BE3/TR13.pdf | |
| FDS8840NZ | MOSFET N-CH 40V 18.6A 8-SOIC | FDS8840NZ.pdf | |
| CDC536DBRG4 | IC 3.3V PLL CLOCK DRIVER 28-SSOP | CDC536DBRG4.pdf | |
| EP2C20F484C7 | IC FPGA 315 I/O 484FBGA | EP2C20F484C7.pdf | |
| CY8C24693-24LQXI | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (6x6) | CY8C24693-24LQXI.pdf | |
| MCIMX6Q6AVT10ACR | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6Q 4 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCBGA (21x21) | MCIMX6Q6AVT10ACR.pdf | |
| TL052ACDG4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL052ACDG4.pdf | |
| MC74LCX574DWR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74LCX574DWR2G.pdf | |
| 74AC374SJX | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP | 74AC374SJX.pdf | |
| CD4044BPWRG4 | S-R Latch 4 Channel 1:1 IC Tri-State 16-TSSOP | CD4044BPWRG4.pdf | |
| S-24C32CI-K8T3U3 | IC EEPROM | S-24C32CI-K8T3U3.pdf | |
| ISL9221IRZ | IC CHRGR LI-ION DUAL 12-DFN | ISL9221IRZ.pdf |