| Manufacturer Part Number: | DC6M503X6/12A,135 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 500mA 6-XFBGA, WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC6M503X6/12A,135 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC6M503X6/12A,135 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 500mA | |
| Frequency - Switching | 6MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-XFBGA, WLCSP | |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.36x0.96) | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC6M503X6/12A,135 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC6M503X6/12A,135 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of DC6M503X6/12A,135 is new and unused, you can buy DC6M503X6/12A,135 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC6M503X6/12A,135.
| S5D-E3/9AT | DIODE GEN PURP 200V 5A DO214AB | S5D-E3/9AT.pdf | |
| MBR16H45-E3/45 | Diode Schottky 45V 16A Through Hole TO-220AC | MBR16H45-E3/45.pdf | |
| VS-10TQ045STRR-M3 | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount D2PAK | VS-10TQ045STRR-M3.pdf | |
| ZTX655STOA | TRANS NPN 150V 1A E-LINE | ZTX655STOA.pdf | |
| ZTX749A_J05Z | TRANS PNP 35V 2A E-LINE | ZTX749A_J05Z.pdf | |
| AO4430 | MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOIC | AO4430.pdf | |
| SI5342A-A-GM | IC CLK BUFFER PLL 44QFN | SI5342A-A-GM.pdf | |
| 8N3QV01FG-0050CDI | VCXO IC 622.08MHz, 155.52MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0050CDI.pdf | |
| PCM1690DCA | DAC, Audio 24 bit 192k DSP, I²S 48-HTSSOP | PCM1690DCA.pdf | |
| WJLXT972MLC.A4-864101 | 1/1 Transceiver Full Ethernet 48-LQFP (7x7) | WJLXT972MLC.A4-864101.pdf | |
| RE46C144SW16F | IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC | RE46C144SW16F.pdf | |
| INA133UA | Differential Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA133UA.pdf | |
| S29GL512P10FFSS70 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512P10FFSS70.pdf | |
| L6740LTR | Power Supply Controller Hybrid Controllers 48-TQFP-EP (7x7) | L6740LTR.pdf | |
| LTC1266IS-5#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1266IS-5#PBF.pdf |