| Manufacturer Part Number: | DC6M603X6/12A,135 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 650mA 6-XFBGA, WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC6M603X6/12A,135 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC6M603X6/12A,135 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Function | Step-Down | |
| Output Configuration | Positive | |
| Topology | Buck | |
| Output Type | Fixed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | |
| Voltage - Output (Max) | - | |
| Current - Output | 650mA | |
| Frequency - Switching | 6MHz | |
| Synchronous Rectifier | Yes | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-XFBGA, WLCSP | |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.36x0.96) | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC6M603X6/12A,135 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC6M603X6/12A,135 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of DC6M603X6/12A,135 is new and unused, you can buy DC6M603X6/12A,135 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC6M603X6/12A,135.
| BZG05C51-HE3-TR | Zener Diode 51V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C51-HE3-TR.pdf | |
| MX7545GLN+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | MX7545GLN+.pdf | |
| PIC18F4520-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4520-I/ML.pdf | |
| ML610Q102-NNNGDZ05BX | nX-U8/100 ML610100 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 6KB (3K x 16) FLASH 16-WQFN (4x4) | ML610Q102-NNNGDZ05BX.pdf | |
| DSPIC33EP128GM310-I/BG | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | DSPIC33EP128GM310-I/BG.pdf | |
| CY8C21123-24SXI | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 8-SOIC | CY8C21123-24SXI.pdf | |
| LMP7707MAX/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMP7707MAX/NOPB.pdf | |
| M21355G-15 | IC 3G HD SD-SDI MULTI-RATE 72QFN | M21355G-15.pdf | |
| IDT74FCT521CTPYG | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SSOP | IDT74FCT521CTPYG.pdf | |
| S-8261ABHBD-G3HTFG | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8261ABHBD-G3HTFG.pdf | |
| STK534UC90A-E | 3PHASE INVERTER HIC | STK534UC90A-E.pdf | |
| LT3954EUHE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 5A (Switch) 36-QFN (5x6) | LT3954EUHE#PBF.pdf | |
| S-13R1A13-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA HSNT-4-B | S-13R1A13-A4T2U3.pdf |