| Manufacturer Part Number: | DF3048BX25V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3048BX25V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3048BX25V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 Digital to Analog Converter Part 1 Digital to Analog Converter Part 2 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3048BX25V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3048BX25V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3048BX25V is new and unused, you can buy DF3048BX25V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3048BX25V.
| GBPC35005-G | RECTIFIER BRIDGE 35A 50V GBPC | GBPC35005-G.pdf | |
| BZX884-C2V7,315 | Zener Diode 2.7V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C2V7,315.pdf | |
| 2SC4081UBTLR | TRANS NPN 50V 0.15A UMT3F | 2SC4081UBTLR.pdf | |
| 8N3SV75KC-0095CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0095CDI8.pdf | |
| 8N3DV85EC-0046CDI | VCXO IC 200MHz, 50MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0046CDI.pdf | |
| PT7C43390WEX | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | PT7C43390WEX.pdf | |
| X9428WS16IZ-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps I²C Interface 16-SOIC | X9428WS16IZ-2.7T1.pdf | |
| R5F21292SYSP#W4 | R8C R8C/2x/29 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21292SYSP#W4.pdf | |
| SC18IS601IBS,128 | I²C Controller SPI Interface 24-HVQFN (4x4) | SC18IS601IBS,128.pdf | |
| AD8008ARMZ-REEL | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP | AD8008ARMZ-REEL.pdf | |
| SN74LVC2G07YZPR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC2G07YZPR.pdf | |
| M74HC670B1R | IC REGISTER 4WORD X 4BIT 16-DIP | M74HC670B1R.pdf | |
| MX29F200CTTC-90G | IC FLASH 2MBIT 90NS 48TSOP | MX29F200CTTC-90G.pdf | |
| IS42S16160B-6T-TR | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP | IS42S16160B-6T-TR.pdf | |
| TOP223GN-TL | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 100kHz 8-SMD | TOP223GN-TL.pdf |